EkonomiHaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak arasında ekonomik ilişkilerin geliştirme imkanları mevcuttur

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Saidlu, İran-Irak arasında ekonomik ilişkilerin geliştirme imkanlarının mevcut olduğunu belirtti.

Irak’ta resmi temaslarda bulunan Saidlu Irak başbakanı yardımcısı Roji Nuri Şah Veys ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ikili işbirliğinin mevcut siyasi ilişkiler seviyesine uygun olarak artırılmasının gerekli olduğunu bildirdi.

Saidlu, mevcut siyasi ilişkiler ve iki ülke makamlarının iradesi dikkate alınarak iki ülke arasındaki yıllık 12 milyar dolarlık ticari mübadele hacminin kat kat artırılabileceğini belirterek, son yıllarda İran İslam Cumhuriyetinin muhtelif alanlarda elde etmiş olduğu başarı ve kalkınmasının Irak’ın kalkınması için gerekli alt yapılarında önemli katkı sağlayabileceğini söyledi.

Şah veys ise İran ve Irak halkları arasında var olan çok eski, tarihi ilişkiye, derin bağ ve ortak yönlere temas ederek, bu durumun iki ülke ilişkilerinde çok özel bir durumu ortaya çıkardığını ve Irak hükümetinin iki ülke arasında tüm alanlarda ikili ilişkilerin gelişmesini istediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.