HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak arasında istihbarat işbirliği

İran içişleri bakanı Neccar ortak güvenlik çıkarların korunması ve organize suçlarla mücadele çerçevesinde Bağdat yönetimi ve Irak Kürdistanı istihbarat birimleri ile istihbari işbirliğinin gündeme alındığını açıkladı.

Mısır’ın Şermülşeyh kentinde düzenlenen Irak’a komşu ülkelerin içişleri bakanlarının 6. zirvesine katılan içişleri bakanı Neccar, bölge ülkelerinin maslahatlarını temin etmekten daha büyük bir hedef düşünülemediğini kaydetti.

Irak milleti ve devletinin çeşitli siyasi, sosyal ve güvenlik alanlarındaki başarılarına değinen Neccar, Irak’ta ve bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması için yapılan samimi istişarelerin önemli bir amaç olduğunu, Irak ve bölgede güvensizliğin büyük ölçüde ithal olduğunu ve ecnebi güçlerin gayri meşru çıkarları doğrultusunda dayatıldığını vurguladı.

Irak’ta istikrarsızlığın esas kaynağının işgalciler olduğunu kaydeden Neccar, İran İslam cumhuriyetinin bir kez daha işgalcilerin kayıtsız şartsız Irak’tan çekilmelerine vurgu yaptığını ifade etti.

Neccar ayrıca ortak güvenlik çıkarların korunması ve organize suçlarla mücadele çerçevesinde Bağdat yönetimi ve Irak Kürdistanı istihbarat birimleri ile istihbari işbirliğinin gündeme alındığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.