HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak arasında su sorunu yoktur

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’nın Hukukî ve Uluslar arası Yardımcısı Seyyid Muhammed Ali Hüseyni, Tahran’ın Irak’a giden suyu azaltacağına dair çıkan iddiaları yalanladı.

İmzalanan anlaşmalara işaret eden Hüseyni “İran İslam Cumhuriyeti ve Irak’ın sınırdaki ırmakların suyunu kullanım statüsü ile her iki ülkenin su paylaşımıyla ilgili düzenlemeler konusu, 26 Aralık 1975 yılında iki taraf arasında imzalanan anlaşmada belirtilmiştir. Bu anlaşma, aynı hizadaki ırmakları ve iki ülke sınır çizgisini kesen ırmakları kapsıyor. Buna göre sınırı olmayan ve anlaşmada yer almayan ırmak suyundan hak talebi yasal değil. Bu anlaşmada her iki ülke için payı belirlenmeyen ırmak suyunun dağılımı, hükûmet ve uzmanlardan oluşan ortak bir komisyona bırakılmıştır. Bu yüzden bu komisyonların yeniden aktifleşmesine çalışılmalı” dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin güney bölgelerindeki kuraklığa işaret eden Hüseyni “Iraklı kardeşlerimiz de, su sorununun büyük bölümünün dünyada ve özellikle Orta Doğu’daki kuraklıktan kaynaklandığını onaylayacaklar diğer taraftan iki ülkede 1975 yılında imzalanan anlaşmadan bu yana ekin tarlaların, içme suyu tüketim miktarının ve diğer kullanımların artması dikkate alındığında bu sorun arttı. Bu yüzden bu konuda bir yanlış anlama varsa gerçek dışı propaganda ortamında değil teknik ve uzmanlık müzakereler aracılığıyla çözümlenmesi mümkün olacaktır” dedi

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.