HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak arasında yoğun diplomasi trafiği

Geçen yıl İran İslam Cumhuriyeti Irak ile ilişkilerinde çok aktif bir diplomasiye sahip olduğu, geçen yıl 200 resmi heyetin Tahran-Bağdat yolunda gidip geldiği belirtildi.

İran’ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Kazımi Gomi, Irak ve İran arasındaki ilişkilerin geçen yıl hızlı geliştiğini vurgulayarak, en üst düzeyden teknik ve uzmanlık düzeyine kadar birçok heyetin ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çabaladığını belirtti.

Kazımi Gomi “iki ülkenin resmi heyetleri arasındaki diplomasi trafiği, işbirliğin güçlendirilmesi ve imzalanan anlaşmaların yürürlüğe girmesi çerçevesinde yapılıyor. Bu arada sadece geçen yıl iki ülke arasında 41 işbirliği protokolü imzalandı. Söz konusu protokol anlaşmalarının hayata geçmesi için uzun müzakerelere ve diyaloglara gereksinim duyulması doğaldır” dedi.

İki ülke arasında yaşanan yoğun diplomasi trafiğinin Irak’ın yeniden yapılanma projelerine İran özel sektörünün katılımının artmasına zemin hazırladığını hatırlatan Kazımi Gomi, 2008 yılının diğer olumlu getirilerinden birinin de, iki ülke arasında ekonomi ve ticari hacmin 4.2 milyar dolara ulaşma tahminlerinin gerçekleşmesiydi. Geçen yıl bu oran iki milyar dolar civarındaydı.”
İki ülke arasında uçuş hatlarının aktifleşmesine de dikkat çeken diplomat, ziyaretçi sayısının günde beş bin sınırına ulaşmasının yanı sıra şu anda günde üç uçuş da iki ülke arasında gerçekleştiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.