HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak halklarının ziyaretleri artırılacak

İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, Bağdat temasları kapsamında, İran-Irak parlamento dostluk grubu üyelerini kabul etti. Irak ve İran’ın bölgede güçlü iki ülke olduğunu hatırlatan, İslami Şura meclisi başkanı Ali Laricani iki ülke ortak düşmanları ve bölgede bazı ülkeler, iki ülkenin istikrar ve huzurunu istemiyorlar” diye konuştu
İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani İran ve Irak’ın bölgede önemli ülkeler olduğunu hatırlatarak, “bölgede yaşanan değişim sürecinde iki ülke ciddi sorumluluklar üstlenmelidir. Bunun için, iki ülke arasında daha sıkı bir diyalog ve işbirliğine ihtiyaç vardır ” dedi.
İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, Irak’ta üstlenmiş bulunan İslam nizamı düşmanı “halkın münafıkları” adlı terör grubunun, Irak’tan çıkarılması konusuna işaretle “iki ülke parlamentoları bu alanda çalışma grubu oluşturmalıdır” diye konuştu.
İran ve Irak halkının karşılıklı mukaddes mekanları ziyaretlerine işaret eden İslami şura meclisi başkanı; iki ülke halklarının karşılıklı ziyaretleri iki ülke ilişkileri açısından son derece önemlidir. Irak’tan, İran’a gelen ziyaretçi sayısı yıllık 700 bin kişi düzeyindedir. Irak’ta gerekli alt yapının oluşturulması ve uygun şartların hazırlanması durumunda ise yılda İran’dan 6 ila 7 milyon kişi Irak’ı ziyaret etmek istemektedir” hatırlatmasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.