HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak ilişkileri her alanda geliştirilecek

Tahran’da temaslarda bulunan Irak su kaynakları bakanı Abdullatif Cemal Reşid dün İslam İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki ile bir araya gelerek ikili ilişkiler ve bölge meseleri üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

İki ülke ilişkileri ve bölge gelişmeleri hakkında fikir alış verişinin yapıldığı bu görüşmede İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Irak’ta yaklaşan meclis seçimlerine işaretle, “Meclis seçimleri, Irak halkının ülke yönetimini ele alma konusundaki irade ve kararlığını göstermekte, ve İran bu sürece destek vermektedir” diye konuştu.

Mutteki, Irak’ta barış ve istikrarın yerleşmesi, vahdet ve dayanışmanın sağlanması konularına, İran’ın destek verdiğini hatırlatarak, “İran ve Irak arasında her sahada işbirliğinin geliştirilmesi memnuniyet verici bir süreçte ilerlemektedir. Şimdi iki ülke arasında 150’den fazla işbirliği protokolü imzalanmıştır, bu da iki ülke yetkililerinin iradesini göstermektedir” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, iki ülke arasında su ve enerji sahasında işbirliğine işaretle de, İran bu yıl, güney bölgelerinde yaşanan kuraklık sebebiyle muhtelif sorunlarla karşı karşıya kalımıştır. Özellikle, Irak başta olmak üzere bölgedeki bazı ülkelerde toz bulutlarının bölgeyi etkisi altına almasına neden olmuştur dedi.

Irak su kaynakları bakanı da İran ile Irak arasındaki işbirliğinin memnuniyet verici olduğunu belirterk, Irak yetkililerinde, İran İslam cumhuriyetiyle ilişkilerini her alanda geliştirme konusunda ciddi bir irade bulunduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.