HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak ilişkilerini kimse bozamaz

“İran-Irak ilişkilerinin bozulacağını zannedenler ve bundan bir çıkar umanlar derin bir yanılgı içerisindeler”diye vurguladı.

Bugün sabah üst düzey bir heyete Başkanlık ederek Irak’ın başkenti Bağdat’a giden Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Iraklı meslektaşı Hoşyar Zebari’le birlikte katıldığı basın toplantısında muhabirlerin muhtelif sorularını cevaplandırırken iki ülke arasındaki ilişkilerle ilgili olarak, İran-Irak halkları arasındaki bağları tarihi olarak tanımlayarak “Aramızdaki ortaklıklar saymakla bitmez” diye vurguladı.

Mutteki daha sonra bugün Iraklı meslektaşı Zebari’yle 3 önemli konuda mutabakata vardıklarını bildirirken “Anlaştığımız bu 3 konu şunlar: Birincisi, İki ülkenin sınır karakolları sorumluları bir hafta zarfında birbirleriyle görüşecekler. İkincisi, 2 hafta zarfında Kasri Şirin sınır bölgesinde teknik ekipler toplanacaklar. Üçüncüsü de, 3 hafta içerisinde İran’ın Hürremşehr kentinde iki ülkenin karasu sınırlarıyla ilgili olarak çeşitli teknik komiteler kurulacak” diye açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki daha sonra bir soru üzerine “Irak’ın yeni döneminde iki ülke halkları arasında dostluk ve samimiyete dayalı olarak gelişen ilişkilerin zedeleneceğini zannıyla kendileri için bir çıkar sağlanabileceğini ümit edenlere şuradan sesleniyorum: derin yanılgı içerisindesiniz” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.