HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak ilişkilerinin geliştirilmesi bölgenin lehinedir

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad “İran, Irak’la olan ilişkilerini kapsamlı olarak geliştirme konusunda hiçbir kısıtlama tanımıyor ” dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dün Irak’a yaptığı ziyareti çerçevesinde bu ülkenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Vekili Hazir-ül Hazai’yle görüştü.

Ahmedinejad bu görüşmede yaptığı konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin bütün alanlarda daha fazla geliştirilmesi gerektiğinin altını çizerek “İran’la Irak arasındaki ilişkilerin kapsamlı olarak geliştirilmesi, imkanların toplanması ve aradaki işbirliği kapasitelerinin aktif hale getirilmesi bugün bölge ve dünyada yeni bir gücün ortaya çıkmasına sebep olmuştur” dedi.

Konuşmasının devamında İran’la Irak halklarının medeni, kültürel ve manevi köklü geçmişine değinen Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ayrıca “İran, Irak’la ilişkilerini kapsamlı olarak geliştirme konusunda hiçbir kısıtlama tanımıyor” diye vurguladı.

Ahmedinejad ayrıca, İran’la Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini her iki ülke halkları, bölge ve İslam dünyasının lehine olan bir girişim olarak değerlendirirken “İran’la Irak halkları yan yana geldiklerinde ecnebi hiçbir ülke bunların ikili ilişkilerini zedeliyememiştir” şeklinde konuştu.

Irak Cumhurbaşkanı Vekili ve Yardımcısı Hazai de konuşmasında, böyle bir ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek “Bir hayli ortaklıklara sahip olan Bağdat’la Tahran bölge ve dünyada uygun bir rol oynıyabilecekler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.