HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak işbirliği bölgenin yararına olacaktır

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Irak heyetiyle görüşmelerin ve iki ülke arasındaki iş birliğinin, bölge durumunun düzelmesine ve Halkın Mücahitleri gibi terör örgütlerinin yok olmasına yol açmasını umduğunu belirtti.

Irak Ulusal Meclis Başkanı İyad El Samarri ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında konuşan Laricani “Irak, bölgede önemli bir ülke. İran da bu ülke şartlarının ve demokrasi durumunun iyileşmesi için destek vermektedir. Irak halkı özel şartlarda hem Saddam hem de işgal döneminde İran halkının yanında yer aldı. Bu yüzden bugün iki ülke meclisleri arasında iş birliğin güçlendirilmesi için uygun bir zaman” dedi.

El Samarri’nin ziyareti ardından İran ve Irak meclislerinin farklı komisyonları arasında ilişkilerin gelişeceğini vurgulayan Laricani, bu iş birliğini geliştirirken iki ülkenin dostluk grupları arasında da ilişkilerin sağlanacağını hatırlattı.

Laricani “El samarri ile görüşmede çeşitli konuları ele aldık. İki ülke arasındaki iş birliğin, Halkın Mücahitleri gibi örgütleri yok etmek için bölge şartlarını düzeltmesini umuyoruz dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.