HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak savaşı döneminde 26 ülkeden İran’a esir düşmüşlerdi

İran Veli-i Fakih’in Emir-el Müminin Üniversitesi Temsilcisi “Dayatmalı İran-Irak savaşı döneminde 26 ülkeden insanlar İran’a esir düşmüşlerdi” dedi.

Veli-i Fakih’in Emir-el Müminin Üniversitesi Temsilcisi Hüccetülislam Muhsin Talippur dün akşamüstü Şehriza kentinde esnaf ve sporcu şehitler için düzenlenen bir anma töreninde yaptığı konuşmada “Vatanın savunulması inancın en önemli boyutlarından biri olarak biliniyor ve büyük İran halkı 8 yıllık kutsal savunma döneminde bu ilkenin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini en yakışır biçimde dünya halklarına gösterdi” diye vurguladı.

Hüccetülislam Talippur daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uluslararası uzman ve fikir sahiplerinin birçoğuna göre, yüzyılın en büyük hadisesi olarak tarihe kaydedilen İran İslam inkılabının zaferi, dünya istilacı ve zorbalarının İran’ın siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel muhtelif alanlarındaki ellerinin kesilmesine sebep oldu. Bu da onların, İslami İran’a karşı bir askeri saldırı politikası hazırlamalarına dair en büyük sebeptir.”

Talippur ayrıca, düşmanların İran’a bir savaş dayatarak, bu ülkeyi 10 gün içerisinde ele geçirebilecekleri zannına kapıldıklarına değinerek “Saddam dönemindeki Irak, batılı ve doğulu 83’e yakın ülkenin desteği sayesinde İran’a hakim olabileceğini zannetti. Fakat yüce İran halkının birlik ve bütünlüğü ve başta İlahi lütuf nedeniyle Düşmanların İslami İran’la ilgili bütün planları bozuldu ve umutları kursaklarında kaldı” dedi.

Talippur daha sonra, 8 yıllık dayatmalı savaş döneminde İranlı asker ve mücahitlerin dünyanın 26 ülkesinden savaşçıları esir olarak aldıklarını hatırlatarak “Bu kutsal savunmada zafere sebep olan en büyük faktör bu ülke halkının cihat ve şahadet yanlısı bir ruh haline sahip olmasıdır” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.