DünyaHaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak savaşında 36 ülkeye karşı savaşıldı

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusunun komutanlarından General Ekbernejad, Irak’ın İran’a dayattığı 8 yıllık savaş sırasında Irak cephesinde İran’a karşı savaşan 19 ülkeden asker esir aldıklarını belirtti.

İran’ın Mazandaran Eyaletinin Kolordu Komutanı General Ekbernejad, Irak’ın Baas rejiminin İran’a dayattığı 8 yıllık savaşta dünyanın 36 ülkesi tarafından destek gördüğünü ve amacının İran’da yeni yeni zafere kavuşan İslam İnkılabını yok etmek olduğunu belirtti.

İran şahı, ABD’nin jandarmalığıın yaptığından , bölge ülkeleiryle hiçbir sorunu yoktu ve olamazdı da,,Ama İran’da şah düzeni yıkılıp da yerine İslami bir devlet sistemi oluşturulmaya başlayınca, ABD ve Avrupa ülkeleri, o güne kadar rakip ve düşman olarak tanımladıkları komunist Sovyetler’in de desteğini alarak, yani neredeyse bütün dünya orduları elele vererek İran İslam Cumhuriyetine saldırdılar. Bu saldırıda mızrağın ucu, Saddam Irak’ıydı ; ama bu ucun arkasında , dünyanın bütün süper güçlerinin de aralarında yer aldığı tam 36 büyük devletin olduğunu ve Saddam’ın değil, onun adıyla ABD,Sovyetler ve Avrupa’nın bütün güç ve teknolojileriyle İran’a karşı ölümüne bir akına geçtiğini herkes biliyordu..

General Ekbernajad bu bağlamda İran’a dayatılan savaşta Irak cephesinde Saddam’a destek veren ülkelerden çok sayıda askerin İran’a karşı savaştığını, nitekim İran ordusunun savaş sırasında aldığı esirlerin arasında 19 ülkeden askerlerin bulunduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.