HaberlerİranOrtadoğu

İran-Irak sınır meseleleri çözülecektir

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak ile İran arasında geçen yıl gündeme gelen bazı sınır anlaşmazlığını “gürültü ve gerginlikten uzak” bir şekilde çözmeye başladıklarını ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile Bağdat’ta görüşen Zibari, “Bu sorun diplomatik yollarla ve direkt görüşmelerle çözülür. Sınırlar konusundaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve durumun normale dönmesi için üç komisyon oluşturduk. Komisyonlar ve komisyonlarda görev alacak şahıslar belirlendi. Bu komisyonlar; Teknik Komisyon, Sınırı Tespit Komisyonu ve Su Sınırlarını Tespit Komisyonu. Komisyonlar birer hafta arayla toplanacak. Teknik Komisyon önümüzdeki Pazar günü toplanacak. Komisyonların bütçesi de belirlendi” dedi.

Görüşmelerde güvenlik konularını, ikili ilişkiler ve ekonomik bağların da ele alındığını kaydeden Zebari, bir soru üzerine, “komşu ülkelerin çıkarlarını ve güvenliğini hedef alan, başta PKK ve Halkın Mücahitleri Örgütü olmak üzere hiçbir grubun Irak topraklarını kullanmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini” söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki de Irak ile İran arasındaki ilişkilerin bozulacağı beklentisinin boşa çıktığını, İran’ın Irak’a yönelik siyasetinin iyi komşuluk, karşılıklı güven, güvenlik alanındaki anlaşmalara bağlılık ve sınırları denetleme gibi esaslara dayandığını söyledi.

Mutteki iki ülkenin ortak petrol kuyusu olan Fekke 4 ile ilgili geçen ay ortaya atılan iddialar ile ilgili,
“Petrol kuyusuna Irak askerlerinin yaklaştığını gören İran askerleri, bölgeye gönderildi. Irak kuvvetlerinin eski yerlerine dönmesi üzerine askerlerimizin geri çekilmesi yönünde emir verdik. Allah bize bu ortak petrol yataklarını verdi. Bu yatakları ortak geliştirmemiz lazım. Geçmişteki durumdan kaynaklanan sebeplerden dolayı sınırlar doğru belirlenmemişti. Komisyonlar iki ülke arasındaki sınırların doğru tespiti için çalışacak. Teknik Komisyon toplantısını İran’ın Kasr-ı Şirin bölgesinde, Su Sınırlarını Tespit Komisyonu da üç hafta sonra İran’ın Hüremşah şehrinde toplanacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.