HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Irak sınırları kardeşlik ve dostluk sınırlarıdır

Irak başbakanı Nuri Maliki, İran ve Irak sınırlarını, kardeşlik ve dostluk sınırları olarak niteledi.

Dün, İran dışişleri bakanı Mutteki’yi kabulünde bu açıklamayı yapan Maliki, İran ve Irak arasında bazı ihtilafların giderilmesi için ortak komitenin kurulacağını belirterek, bu komitenin, başta su ve kara sınırları üzerindeki ihtilafları gidermeye çalışacağını söyledi.

İki ülke ilişkilerinin, İran ve Irak halklarının ile bölgenin yararına olacağını söyleyen Maliki, Irak’ta yerleşik Halkın Münafıkları terör örgütünün Irak’ta ciddi bir sorun oluşturmasına da temas ederek, bu terör örgütü üyelerinin ülkeden çıkartılması için ciddi çaba gösterdiklerini söyledi.

Irak başbakanı, iki ülke ve bölge ülkeleri arasında ortak çevre sağlı toplantısının gerçekleşmesine dair İran’ın teklifini de olumlu değerlendirirken görüşmede İran dışişleri bakanı Mutteki de, Irak’ta halka dayalı bir sistemin her geçen gün güçlenmesinin olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, tebrik etti.

Mutteki, Irak’ta yapılacak parlamento seçimlerinin, adaletin ve güvenliğin yerleşmesi için çok önemli bir süreç olacağını belirtirken, bazı kuşkulu çevrelerin, Irak’ı kaosa götürmek ve aynı zamanda, İran ve Irak ilişkilerini bozmaya çalıştıklarını da hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.