HaberlerIrakİranOrtadoğuSuriye

İran-Irak-Suriye gaz transitini görüşecekler

İran İslam Cumhuriyeti Doğal gaz İhracat firması yetkilisi Asgar Süheylipur, Irak ve Suriye Petrol bakan yardımcılarının resmen davet edildiğini vurgulayarak, “yakında söz konusu iki ülke temsilcilerinin Tahran’a gelerek doğal gaz transiti ve ihracatı konusunda üçlü müzakereler başlayacak” dedi.

Yakında iki ülke gaz boru hattı güzergahını incelemek için ortak çalışma grubu kuracaklarına işaret eden Süheylipur “İran ve Suriye, Irak üzerinden Suriye’ye oradan da Akdeniz üzerinden Avrupa’ya kadar uzanacak bir doğal gaz boru hattı yapılmasını istiyor. Şu anda anlaşmanın imzalanması ve gerekli müzakerelerin yapılması için teknik, yasal ve finans çalışma grubu İran ve Irak’ta kuruldu” dedi.

Doğal gazın Suriye’ye oradan da Avrupa’ya taşınması konusunun Tahran-Bağdat yetkililerinin en önemli doğal gaz müzakerelerini oluşturduğunu vurgulayan yetkili “Suriye ve İran arasında doğal gaz satılması ve Batı’nın enerji piyasalarına ihracatı konusunda imzalanan anlaşmadan yıllar geçiyor. Yıllık 2-3 milyar metreküp İran gazının Suriye’ye ihracatı ile ilgili iki ülke arasındaki anlaşmanın yürürlüğe girmesi için yakında bu ülke İran ile gazın alımı ve satışı konusunda anlaşmaya varmak için müzakerelere başlayacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.