HaberlerİranOrtadoğu

İran-Irak ticaret hacmi yükseltilecek

İran Kooperatif Odası Genel Sekreteri Hüseyn Rahmaninia, İran ve Irak’ın ticaret hacmi 20 milyar dolara ulaşacağının haberini veridi.

Ekonomik bir heyetin başkanlığında Kuzey Irak’ın Kürdistan Özerk bölgesine giden Hüseyn Rahmaninia, Kürdistan Yönetimi’nin Sanayi Bakanı Sinan Çelebi ile bir araya gelerek, ekonomik ve ticaret işbirlği üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Bu görüşmede, masrafların en aza indirilmesi hususunda İran’ın ihracat mallarını Irak’a doğru taşıyan kamyonların dolaysız olarak Irak girişine izin verilmesine, kaliteli malların girişne ve alışverişin en kısa zamanda yapılmasına vurgu yapıldı.

Rahmaninia bu görüşmede, İran fuarlarının sıkı sık bu ülkede yapılmnası ve İran’lı sanayiciler ve işadamlarının deneyimlerinin bu ülkeye kolkayca aktarılması hususunda, Irak Ticaret Bakanlığı tarafından verilen izinlerde kolaylık sağlanmasını istedi.

İran Kooperatif Odası Genel Sekreteri, İran ve Irak’ın ticaret hacmi 20 milyar dolara ulaşacağının haberini veridi.

Kuzey Irak’ın Kürt Yönetimi Sanayi Bakanı Sinan Çelebi ise görüşmenin devamında, İran’ın, ülkesinin stratejik ortağı olduğunu ifade ederek, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nin sınırları İran malları ve hizmetlernin giriş kapısı olduğunu belirtti.

Çelebi, İran’lı sanayiciler ve işadamlarının Irak’ta daha aktif rol almasını istedi.

İran ve Irak arasında yıllık 4 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.