Haberler

İran, Irak’a gidecek Erbain ziyaretçi sayısının arttırılmasını istedi

İran dışişleri bakanı, Erbain Hüseyni (s) merasimi için Irak’a gidecek ziyaretçi sayısının arttırılması için Irak’a çağrıda bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan,  dün Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile iki ülke arasındaki ilişkilerdeki son gelişmelerin yanı sıra bölgesel meseleler ve Bağdat toplantısının kazanımları hakkında telefonda görüşerek fikir alışverişinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı bu görüşmede, Erbain Hüseyni merasimlerine katılacak İranlı ziyaretçilerin, korona salgınının göz önüne alınarak sağlık kuralları çerçevesinde sayılarının arttırılması yönünde beklentilerinin olduğunu söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı da Bağdat hükümetinin sağlık protokollerine uygun olarak ziyaretçi sayısını artırma konusunun takipçisi olacağını belirterek, “Konuyu araştıracak ve buna göre cevap vereceğiz” dedi.

Irak hükümeti, Erbain merasimlerine İran’dan 30 bin kişinin katılması için izin verirken, bunların da uçuştan 72 saat önce PCR testlerinin  negatif olması gerektiğini ve seyahatin yalnızca hava yoluyla yapılması gerektiğini bildirdi. /

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.