HaberlerDünyaIrakİranOrtadoğu

İran, Irak’ı güvenlik anlaşmasını tam olarak uygulamaya çağırıyor

İran ve Irak’ın üst düzey güvenlik yetkilileri, iki komşu ülke arasındaki Mart ayındaki güvenlik anlaşmasının tam olarak nasıl uygulanacağı da dahil olmak üzere karşılıklı konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere Pazar günü Tahran’da bir araya geldi.

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi (SNSC) Sekreteri Ali Ekber Ahmedian, güvenlik anlaşmasının sınır bölgelerinde güvenliği garanti edeceğini söyledi ve güvenlik sorunları karşısında “uygun ve makul bir yol haritası” olarak nitelendirdi. Ayrıca “tam ve tam olarak uygulanması gerektiği” konusunda ısrar etti.

Güvenlik anlaşmasına dayanarak, Irak’ın İran’la olan kuzeybatı sınırlarını, sınır bölgelerinde terör eylemleri gerçekleştiren militan ayrılıkçı Kürt gruplardan temizlemesi gerekiyor.

İran ve Irak, ortak sınırı güvence altına almak ve ayrılıkçı grupları Irak Kürdistanı ile İran sınırından çıkarmak amacıyla Mart ayında güvenlik anlaşmasını imzaladı. Bu anlaşma uyarınca İran, Irak federal ve bölgesel makamlarının kısmen yaptığı anlaşılan ayrılıkçı grupların sınır dışı edilmesini ve silahsızlandırılmasını talep etti.

Daha önce İran, Irak’ın Kürt militan grupları silahsızlandırması ve yeniden yerleştirmesi için bir son tarih belirlemişti. Son tarih 19 Eylül’de sona erdi ve Irak federal ve bölgesel makamları güvenlik anlaşmasını uygulamak için çabaladı.

Son teslim tarihine kadar, birkaç İranlı yetkili, sürenin uzatılmayacağını açıkladı ve İran’ın taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri harekatın takip edileceğinin sinyalini verdi.

Bağdat’taki ve özerk Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi ve güvenlik yetkililerinin açıklamalarına göre, bu militan gruplar İran sınırından çok uzaktaki Irak içindeki kamplara yerleştirildi.

Bu militan gruplar, İran’ın Irak Kürdistanı sınırındaki vur-kaç operasyonları için Irak Kürdistan bölgesini kullanıyordu.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci de Irak’ın iki ülke arasındaki güvenlik anlaşmasını uygulama konusunda ciddi olduğunu söyledi.

El-Araji’ye, aralarında Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) İçişleri Bakanı Reber Ahmed’in de bulunduğu bir Irak heyeti eşlik ediyor.

Irak Başbakanı ve Başkomutanı Muhammed Şii El Sudani, iki taraf arasında İran-Kürt militan güçlerini ülke sınırlarından çıkarmayı amaçlayan güvenlik anlaşmasını takip etmek için toplantı çağrısında bulundu, danışmadan yapılan açıklamada, Kürdistan 24’ün bildirdiği bildirildi.

Kurdistan 24’ün haberine göre, Irak’ın üst düzey güvenlik yetkilileri aynı amaçla Kürdistan bölgesine birkaç ziyaret gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler de tartışmaların bir parçası oldu.

İran daha önce sınır bölgelerini ve militan grupların mevzilerini bombalamıştı.

Kürdistan 24’e göre, Kürdistan Bölgesi yetkilileri birçok kez herhangi bir grubun Kürt bölgesi içinden İran’ın ulusal güvenliğini tehdit etmesine izin vermediklerini söylediler.

Irak hükümetinin güçleri 19 Eylül’e kadar sınırdan uzaklaştırmayı başaramaması durumunda, Tahran, geçen yıl saldırılara tanık olan Kürdistan bölgesindeki Kürt güçlerinin mevzilerine karşı insansız hava aracı ve topçu bombardımanına devam edeceği konusunda uyardı.

Güvenlik anlaşmasının büyük ölçüde uygulanmasıyla İran ve Irak, İran, Irak ve Irak Kürdistan bölgesi için daha fazla ekonomik faydanın önünü açması beklenen sürdürülebilir bir güvenlik dönemine doğru ilerliyor gibi görünüyor. Kürt militan grupların varlığı bu tür faydaların önünde büyük bir engel teşkil ediyordu. Ancak şimdi Irak-Irak sınırındaki güvenlik durumunun istikrara kavuşmasıyla birlikte, her iki ülke için de ekonomik refah için yeni ufuklar açılabilir.

İran güvenlik şefi, Tahran-Bağdat ilişkilerindeki potansiyelin kullanılması çağrısında bulundu

Ahmedian ayrıca, iki ülke arasında, özellikle ekonomik alanlarda çeşitli anlaşmalara işaret ederek, “İki ülke arasında farklı sektörlerde kapsayıcı bağları teşvik etmek için bol miktarda kapasite var ve bu da onları hayata geçirmek için büyük çaba gerektiriyor” dedi.

El-Araji ise, “Bağdat-Tahran ilişkilerini geliştirmek ve derinleştirmek için her türlü fırsatı memnuniyetle karşılayacağız ve kullanacağız” dedi.

Ahmedian ayrıca, Irak hükümetine “muhteşem” Erbain ritüellerini organize ettiği ve Irak halkının İranlı hacılara yönelik misafirperverliği için teşekkür etti.

İran’ın güvenlik şefi ayrıca Arabe ritüellerinin siyasi ve kültürel yönlerine işaret ederek, İran ve Irak’taki Şiiler arasındaki dostluğu sağlamlaştırdıklarını söyledi.

Bu yıl 3 milyondan fazla İranlı, Erbain’i kutlamak için Irak’ı ziyaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (31) içerik yüklenmiştir.