İslami Davet

İran, Irak’ın doğalgaz sanayiinin stratejik ortağı

7 Aralık 2017 10:47

Irak yönetimi geçen Salı günü bir bildiri yayımlayarak İran İslam Cumhuriyeti’nden Irak’ın doğusunda yer alan Diyale eyaletine doğalgaz ithalatını onayladığını duyurdu.

Irak yönetiminin bu yeni kararının ardından bu ülkenin İran İslam Cumhuriyeti’nden doğalgaz alımı da artış kaydediyor. İran İslam Cumhuriyeti geçen yılın Haziran ayından itibaren Irak’a doğalgaz ihracatına başladı. Bundan önce İran İslam Cumhuriyeti ve Irak petrol ihraç eden ülkelerin kurumu OPEC’in iki büyük üyesi olarak 2013 yılında doğalgaz satışı konusunda bir anlaşma imzaladı. Ancak İran’dan Irak’a doğalgaz ihracatını öngören bu anlaşmanın uygulanması Irak topraklarında yaşanan güvensizlik şartları yüzünden şimdiye kadar gecikme ile uygulanmaya başlamıştır.
Şimdi ise Irak topraklarında tekfirci IŞİD terör örgütünden kaynaklanan güvensizlik şartları eli kanlı cani terör örgütünün yok edilmesinin ardından Irak topraklarına hakim olan nisbi huzur ve güvenlik şartları yüzünden İran doğalgazının Irak’a ihraç edilmesi için şartların daha çok uygun hale geldiği gözleniyor. Bundan önce tekfirci teröristler İran’dan Irak’a uzanan doğalgaz boru hatlarına karşı sabotaj düzenleyerek söz konusu boru hatlarını sınır bölgelerinde infilak ettiriyor ve İran’dan Irak’a doğalgaz sevkiyatının sürekli olmasına engel oluyordu.
Ancak şimdi Irak topraklarında nisbi güvenlik durumu geçmişe kıyasla daha iyileştiği anlaşılıyor, nitekim bu çerçevede Bağdat yönetimi İran’dan daha fazla doğalgaz ithal edilmesini onayladığı gözleniyor.
Aslında İran İslam Cumhuriyeti ve Irak iki komşu ve dost ülke olarak aralarındaki uzun sınır itibarı ile çeşitli alanlarda işbirliği yapmak için çok iyi kapasiteleri bulunuyor. Bu doğrultuda petrol ve doğalgaz sektörleri İran İslam Cumhuriyeti ve Irak arasındaki stratejik ilişkilerde iki önemli ve potansiyel kapasite olarak tanımlanıyor. Öte yandan çeşitli ortak zeminler ve coğrafi konum ve komşu olmak, İran ve Irak arasında işbirliğinin geliştirilmesini kolaylaştırıyor. Bu yüzden Irak yönetimi İran İslam Cumhuriyeti’nden doğalgaz ithal etmenin yanı sıra İran İslam Cumhuriyeti’nin petrol ve doğalgaz sektörlerinde sahip olduğu geniş deneyimlerden de Irak’ın petrol ve doğalgaz sektörlerini geliştirme yolunda yararlanmak istiyor.
Bu çerçevede Irak petrol Bakanı yardımcısı Hamed Yunus geçen Pazartesi günü Tahran ziyareti sırasında İran petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ile görüştükten sonra bir açaklama yaparak, Irak yönetimi başta sanayi tesisleri ve yerleşim merkezlerine doğalgaz ulaştırmak üzere geniş doğalgaz şebekesi inşa etmek ve araçların doğalgaz yakıtını kullanmaları için gerekli projeyi uygulamak olmak üzere Irak’ın doğalgaz altyapılarını geliştirmek için geniş programları olduğunu belirtti. Irak petrol Bakanı yardımcısı Yunus, Irak yönetimi bu hedeflere ulaşmak için hazırladığı programları uygulamak için İran İslam Cumhuriyeti’nin işbirliğine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.
İran İslam Cumhuriyeti petrol ve doğalgaz sektörlerinde tamamen yerli imkanlara ve uzmanlara dayanarak gelişme sürecini izliyor. İran dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olmaktan başka petrol ve doğalgaz sektörlerinin teçhizatını ve yedek parçalarınıüretmekte de çok iyi deneyimleril bulunan bir ülkedir. Bu deneyimler Irak devleti İran’ın komşusu olması ve İran yönetimi Irak’ta IŞİD sonrası dönemde Bağdat yönetiminin yanında yer alması itibarı ile Irak yönetimine sunulabilir. Irak petrol Bakanı yardımcısı Hamed Yunus’un belirttiğine göre İran doğalgaz alanında çok değerli deneyimleri bulunuyor ve Irak yönetimi de bu alanda ulaşmak istediği hedeflere ulaşabilmek için İran’ın işbirliğine ihtiyacı bulunuyor.
Bu bağlamda İran doğalgaz milli firması Başkanı Hamid Rıza Iraki geçen Salı günü Tahran’ı ziyaret eden Irak petrol Bakanı yardımcısı Hamed Yunus ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, İran pek de uzak olmayan bir gelecekte doğalgaz şebekelerinin inşaatı, boru hatları, monitoring ve sayaçları okuma teknolojisi gibi tüm deneyimlerini Irak’a intikal ettireceğini ve bu işbirliğine paralel olarak da İranlı firmalar Irak’ın petrol ve doğalgaz projelerinde işbirliği yapacağını kaydetti.

İran, Irak’ın doğalgaz sanayiinin stratejik ortağı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık