HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran Irak’ın onarımı ve yeniden yapılanması için hiçbir yardımı esirgemeyecektir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Irak’ın yeniden onarım ve yapılanması, ayrıca Irak’ta huzur ve barışın sağlanması için elinden gelen hiçbir yardımı esirgemeyeceğini söyledi.

Irak planlama bakanı Ali Yusuf Şükri’yle görüşmesinde, Tahran’ın Irak’ın yeniden yapılanması için gerekli her türlü yardımı yapacağını belirterek, Irak’ın çeşitli nedenlerden dolayı geri kalmışlığının telafisi ve sorunlarının giderilmesi için her türlü yardım ve işbirliğini gerçekleştirmeye hazır olduğunu bildirdi.

Rahimi ayrıca, İran ve Irak’ın derin ve dostane ilişkilere sahip olduğunu belirterek, iki ülkenin düşmanlara karşı ortak mücadele etmesi gerektiğini de hatırlattı.

Sözkonusu görüşmede Irak planlama bakanı Ali Yusuf Şükri ise ABD işgal güçlerinin Irak’tan çekilmesinden dolayı hoşnutluğunu dile getirirken Irak milletinin sonunda ABD güçlerini ülkelerinden çıkarmayı başardığını, ama Amerika’nın bugün siyasi buhran oluşturmak için fitne peşinde ve Irak’ın içişlerine karışma hedefinde olduğunu belirtti ve Amerika’nın, Irak ve İran’ın ortak düşmanı olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.