HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran: Irak’la ticarette milli para kullanılacak

İran-Irak Ticaret Odası Başkanı, doların iki ülke arasındaki ticari işlemlerde kaldırıldığını ve ticarette avro, rial ve dinarın kullanılacağını belirtti.

İki ülkenin ticari ilişkilerini değerlendiren İran-Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya Al İshak, doların iki ülke arasındaki ticari işlemlerde kaldırıldığını ve ticarette avro, rial ve dinarın kullanılacağını bildirdi.

Al İshak ilaveten, “İranlı ihracatçılar ve Iraklı işadamları arasındaki ticaretin bir kısmı ise takas şeklinde veya anlaştıklarına göre yapıloyor” ifadesini kullandı.

Al İshak, “İran ve Irak arasındaki ticaretin ne kadarının bankacılık sistemi üzerinden yapılıyor?” sorusuna şu yanıtı verdi: Tahran-Bağdat arasındaki 8 milyar dolarlık ticarete rağmen, iki ülke arasında bankalar aracılığıyla para transferi çok azdır.

“Bankacılık sektöründeki sorunların çözümü, İran ekonomisinin temel önceliklerinden biri olmalıdır” diyen Al İshak, iki ülke arasında ortak bir bankanın kurulması yönündeki engellerin kaldırılamsı gerektiğini vurguladı.

İran-Irak Ticaret Odası Başkanı, Irak’ın ülkenin en büyük ikinci ticari ortağı olduğuna dikkati çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.