HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran: Irak’ta seçimler tarihinde yapılmalı

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Irak’ta her türlü seçimin başarısının halkın en üst düzeyde katılımına bağlı olduğunu belirterek, Irak’ta yapılacak olan seçimlerin belirlenen tarihinde ve halkın görkemli katılımıyla düzenlenmesi gereğini temenni ettiğini söyledi.

Irak eyalet şuraları ve parlamento seçimleri 12 mayıs 2018 tarihinde yapılacak.

İran meclis başkanı Laricani, dün Tahran’da Irak meclis başkanı Selim El’Cuburi ile yaptığı görüşmede, Irak’ta teröristlerin temizlenmesinden sonra yeniden onarım ve yapılanmaya en kısa zamanda başlanması gerektiğini söyledi.

Selim el’Cuburi de, İran’a, Irak’a yardımlarından dolayı teşekkür ederken, Irak’ın İran’ın yardımları sayesinde başta IŞİD olmak üzere terör örgütlerini yenilgiye uğrattığını ve onları Irak’tan çıkardığını belirterek, Irak’ın yeniden onarım ve yapılanma merhalesine geçilmesine vurgu yaptı.

Iraklı yetkili, Irak’ta seçimlerin zamanında yapılacağını ve halkın da görkemli bir şekilde katılmasını umduğunu söyledi.

Bu arada Irak Başbakanı İbadi, mayıs ayında yapılması planlanan seçimlerin ertelenmeyeceğini ifade etti. Seçimlerde ittifak oluşturmayı düşündüklerini belirten İbadi, “Siyasi gruplarla seçim ittifakı çalışmaları söz konusu ancak gelecek dönemde kimin başbakan olacağı konusunda hiçbir müzakere söz konusu değil” dedi.

İbadi, Bağdat’ta yaptığı haftalık basın toplantısında, “Seçimler asla ertelenmeyecek ve zamanında yapılacak. Siyasi gruplarla seçim ittifakı çalışmaları söz konusu ancak gelecek dönemde kimin başbakan olacağı konusunda hiçbir müzakere söz konusu değil.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.