AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran İslam Cumhuriyeti ABD Destekli Teröristlerle Mücadele İçin Suriye Ve Iraktan Sonra Afganistan Ordusuna da Destek Verecek

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi ile Afganistan cumhurbaşkanı, iki ülkenin tekfirci ve terör örgütleriyle ortak mücadele için kararlılığına vurgu yaptılar.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi bugün Kabil’de iki günlük ziyaretinin sonunda Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani ile bir araya gelerek, ekonomi, ticaret ve transit, bankacılık ve finansal münasebetleri dahil ikili münasebetlerin geliştirilmesi, iklim değişikliği, su sıkıntısı ve terörizmle ortak mücadele konusunda görüş teatisinde bulundu.

İki taraf ayrıca Kabil ile Tahran’ın iki ülke arasında işbirliğinin bir konu haline dönüştürülmesi için kararlılığına vurgu yaptılar.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı daha önce Afganistan Milli Birlik Hükümeti Yürütme Konseyi Başkanı, Ulusal Güvenlik Danışmanı Hemdullah Muhib, Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Hikmet Halil Karzai ve BM’nin Afganistan özel Temsilcisi Tadmiçi Yamato ile bir araya gelerek ikili konuları ele almıştı.

Irakçi ayrıca İran, Afganistan ve Hindistan üçlü toplantısına katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.