HaberlerİranOrtadoğu

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi heyetlerle ikili görüşmeler yapıyor

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Bağlantısızlar hareketi liderler zirvesi için Tahran’a gelen heyetlerle ikili görüşmeler yapıyor.

Salihi, Kuzey Kore, Komor adaları ve Myanmar dışişleri bakanları ile ayrı ayrı görüşerek ikili ve bölgesel işbirliği konularında özellikle bölgesel sorunların çözümünde bağlantısızlar hareketinin oynayacağı rol üzerinde fikir alış verişinde bulundu.

Salihi, Kuzey Kore dışişleri bakanı Pak Ui Chun ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler düzeyinin memnuniyet verici olduğunu hatırlatarak, İran’ın, ekonomik, ticari, tarım gibi muhtelif alanlarda sahib olduğu tecrübelere işaretle, İran, her alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesine hazır olduğunu söyledi. Kuzey kore ile İran arasında, ABD başkanlığındaki emperyalizme karşı mücadele başta olmak üzere muhtelif ortaklıklara da işaret eden dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Amerika’nın müdahaleci siyasetleri karşısında halklar ve hükümet yetkililerinin dik duruşu ve direnişinin, sultacı düzenleri hedeflerine ulaştırmada ümitsiz kıldığını söyledi.

Kuzey Kore dışişleri bakanı Pak Ui Chun, da bu görüşmede, Tahran ile Piyang yang arasındaki stratejik ilişkilerin önemine işaretle , her alanda tarafların, ikili ilişkilerin geliştirilmesine sıcak baktıklarını söyledi.

Salihi ayrıca Myanmar dışişleri bakanı Wunna Maung Lwin ile de görüştü ve görüşmede, Myanmar’da müslümanlara yönelik şiddet, ayrımcılık ve katliamlardan duyduğu endişeleri dile getirerek, İran, myanmar müslümanlarına insanı yardım göndermeye hazır olduğunu, İran’ın etkinliğini kullanarak, bölgede yaşanan etnik çatışmalar ve krizi gidermeye hazır olduğunu söyledi.

Salihi Komor adaları dışişleri bakanı Muhammed Bekir Abdulfettah Şerif’le de görüştü. Ve görüşmede, İran İslam cumhuriyetinin başta tarım olmak üzere bütün alanlarda elde ettiği tecrübeleri Komor adalarına sunmaya ve ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Komor adaları dışişleri bakanı Muhammed Bekir Abdulfettah Şerif de bu görüşmede, İran’ın kazanımları ve tecrübelerinden yararlanmaya sıcak baktıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.