HaberlerİranOrtadoğu

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammad Cevad Zarif: Nükleer anlaşmadan çıkma hatasının sonuçları Amerika için ağır olacak

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çıkma hatasının sonuçlarının Amerika için ağır olacağını söyledi.

Zarif, dün akşam Kazakistan’ın başkenti Astana’dan Tahran’a dönüşünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ‘’Sayın Trump işbaşına geldiğinden beri ve ondan daha önce de nükleer anlaşma KOEP’in ortadan kalkması için tüm çabasını sarf etmiştir ve tüm bu dönemlerde ABD, KEOP’in uygulamasında geniş ihlallerde bulunmuştur’’ dedi.

İran’ın kendini çeşitli şartlar için hazırladığını ifade eden Zarif, ‘’KOEP’te İran’ın ekonomik yararlar sağlamadığı takdirde ne gibi girişimde bulunacağı belirtilmiştir’’ dedi.

İran dışişleri bakanı Zarif, İran, Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkiye ve Gürcistan dışişleri bakanlarının dörtlü toplantısıyla ilgili olarak, ‘’Biz bu 3 ülke ile birlikte Fars Körfezini, Karadeniz ve Akdenize bağlayabiliriz ve bu işbirliği 4’lü oturumda yeni bir alan olmuştur’’ dedi.

Zarif, Bakü toplantısında enerji, turizm ve diğer alanlarda da dörtlü görüşmeler yapıldığını söyledi.

İran dışişleri bakanı, Astana oturumlarının üzerinden 14 ay geçtiğini ve bu süre içinde Gerginliği Azaltma Bölgeleri’nin oluşturulmasının yanısıra Suriye’de insani yardımların da artış kaydettiğini belirterek, ”maalesef bazı batılı ülkeler daima Astana sürecini baltalamaya çalışmışlardır ve bunun için çeşitli yolları denemişlerdir’ dedi.

Zarif, Amerika’nın yanlış siyasetleri sonucu son haftalarda Suriye’de çatışmaların yeniden arttığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.