AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı:Mısır Askeri Konseyi Yasal Konumda Değil.

İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı, Mübarek tarafından atılan Mısır Askeri Konseyin yasal konumda olmadığı gibi siyasi meşuluktan yoksun olduğunu ifade etti.

İran haber ajnsının bildirdiğine göre, Mısır cumhurbaşkanlığı için açıklamada bulunan Tümgeneral Firuzabadi, meşruluğun halk tarafından onaylanan anayasadan alınabileceğini söyleyerek, “Mısır Askeri Konseyin” Mübarek tarafından atandığı için hiçbir yasal konumda olmadığı gibi siyasi meşruluktan yoksul olduğunu söyledi.

Bahreyn krallık hükümeti de her çeşit siyasi meşruluktan yoksun olduğunu dile getiren İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı, uluslararası toplum ve dünya siyasi adamların bu konuda susmaları üzüntü verici olduğunu dile getirdi ve BM Güvenlik Konseyi tarafından bu cinayetlere karşı hiçbir karar yayınlamadığını hatırlattı.

Tümgeneral Firuzabadi, “Komplolar ve cinayetlerini devam eden ve meşruluktan yoksun olan yönetimler bölgede ve dünyada terörizmi yaymaktadır”diye belirtti.

İran Genelkurmay Başkanı, ”Aydın ve özgürlük yanlısı olan çevreler siyasi ve hukuki imkanlardan yararlanarak bu zorbalığı ve yasadışı eylemleri önlemeli”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.