OrtadoğuAfganistanDünyaHaberlerİran

İran İslam Cumhuriyeti’nin önceliği, Afganistan’da barış ve huzurun sağlanmasıdır

Son dönemde birtakım olay ve gelişmelere sahne olan Afganistan’da barış ve istikrarın biran evvel sağlanması ve halkın iradesini yansıtan bir hükümetin kurulması, İran İslam Cumhuriyeti yetkililerinin temennisidir.

Komşu ve dost ülke Afganistan’da barış, huzur, istikrar ve güvenliğin sağlanması, İran İslam Cumhuriyeti’nin başlıca önceliğini teşkil ediyor.

İşgalci güçlerin Afganistan’dan çekilmesi ve Taliban’ın bu ülkede kontrol sağlamasının ardından İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri defalarca yaptıkları açıklamalarda ve bu çerçevede gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Afganistan’da huzur, istikrar ve güvenliğin sağlanmasının öneminin altını çizmiş bulunuyor.

Bu çerçevede dün İran’ın ev sahipliğinde Afganistan’a komşu ülkelerin dışişleri bakanları sanal bir toplantıda bir araya geldiler. İran, Çin, Pakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan dışişleri bakanları bu toplantıda, Afganistan’daki gelişmeler ve olaylara ilişkin kendi düşünce ve görüşlerini ortaya koyup, görüş teatisinde bulundular.

Toplantı hakkında değerlendirmede bulunan Dışişleri Sözcü Said Hatipzade, toplantının esas gündeminin Afganistan halkının irade ve isteğinin tahakkuku ve huzur, barış ve istikrar içinde bir Afganistan’a ulaşılmasına nasıl yardım edilebileceğinin teşkil ettiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan’ın toplantıda İran İslam Cumhuriyeti’nin ilkeli yaklaşımlarını anlatarak, Afganistan’daki mevcut durumun sorumlusunun ABD’nin işgalciliği ve ABD’nin 20 seneden fazla süren illegal varlığı olduğunu vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan toplantı sonrasında twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir mesajda, bir kez daha Afganistan’da istikrar ve güvenliğin sağlanmasına vurgu yaptı.

Afganistan’a 6 komşu ülkenin dışişleri bakanlarının çevrimiçi şeklinde düzenlenen toplantısına dikkat çeken Emirabdullahiyan, toplantıda, Afganistan toplumunun irade ve çeşitliğini yansıtacak kapsayıcı bir hükümetin kurulmasına, şiddet yerine diyalog üzerine odaklanmasına ve dış müdahalenin reddedilmesine vurgu yapıldığını kaydetti.

Dün İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani de kişisel Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, “İstikrar ve barış, Afganistan’ın birinci önceliğidir” demişti.

Dışişleri Sözcüsü Said Hatipzade de dün yaptığı açıklamasında, İran İslam Cumhuriyeti’nin önceliğinin Afganistan halkının irade ve isteğinin tahakkuk bulması olduğuna işaretle, Afganistan’da barış ve istikrarın etnik doku ve mozağini yansıtacak şekilde kapsayıcı bir hükümetin kurulması sayesinde ancak gerçekleşebileceğini belirtti, Afgan milletine insani yardımların gönderilmesi ve insani ve uluslararası haklar ve kurallara bağlı kalınması gerektiğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.