DünyaHaberlerİranİslam İnkılabıOrtadoğu

İran İslam Devrimi olgunlaşmıştır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, İslami devrimin olgunlaştığını ve İran halkının da tüm dünya için yaslanılabilecek bir millet olduğunu gösterdiğini belirtti.

İran Televizyonuna konuşan Ahmedinejad, İran milleti tutumuyla bugüne kadar emperyalizmle mücadele ettiğini ve aşama aşama bunu geride bıraktığını vurgulayarak, “devrimin ikinci ve üçüncü nesle ulaşmayacağını devrimin bitip İran halkının armağanlarını takip etmeyeceğini zannediyorlardı.”
Birçok ülke yetkilisinin geçen 30 yılda İran’ın çeşitli alanlarda ilerlemeler elde ettiğine itiraf ettiğine işaret eden Ahmedinejad, bu ülkelerin temsilcileriyle görüşmelerde İran’ın gelişmelerini kendilerine ait olarak gördüklerini belirttiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı “dünyanın siyasi dengeleri bir millete tehdit etme temeli üzerinde kurulduğunda ve bu tehdit yok olduğunda karşı yöne hareket devam ediyor. Bence devrim olgunlaştı ve çeşitli zaman ve aşamalarda doğru bir üslup olan devrim üslubu diğer ülkeler için bir örnek olarak gündeme geliyor” dedi.

Emperyalizmin antropoloji, sosyoloji ve dünya görüşü açısından tam bir çıkmazda olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, “bu düzenler yıllarca ekonomi gelişmelerle görüşlerini adalet ve hukuk elbisesiyle örtbas ettiler ancak bugün milletler arasında emperyalizm sloganları sert bir tepkiyle karşılaşıyor” dedi.

Siyasi açıdan da emperyalizm cephesinin çıkmaza girdiğine işaret eden cumhurbaşkanı, Irak, Lübnan, Filistin, Afganistan, Afrika ve Güney Amerika meselelerini bu çıkmazın örnekleri olarak saydı.

Bu düzenler mevcut siyasi hiçbir meseleyi çözemediğini ekonomi açısından da çaresiz kaldığını vurgulayan Ahmedinejad, dünyanın her yerinde İran’ın dünyanın büyük güçleri arasında yer aldığını, İran İslam Cumhuriyetinin dünya ilişkilerindeki rolü, edebiyatı ve yönlendiriciliği belirleyici olduğunu da sözlerine ekledi.

Tüm dünya dengeleri Orta Doğu’da şekillendiğine işaret eden Ahmedinejad “İran’ın dünyadaki kültürel varlığı çok açıktır. Allah’ın inayeti ve halkın desteğiyle şimdi ülkedeki askeri tehdit bertaraf edildi ve bu da, milletin ısrarcılığı ve devrimin armağanları sonucudur. ABD’de gerçek değişimleri bekliyoruz ve bu da sadece İran halkının bakış açısı değil” dedi.

Obama’nın değişim sloganlarıyla ilgili olarak İran İslam Cumhuriyeti Cuımhurbaşkanı, değişim gerekli olduğunu, dünya ve ABD halkının beklentisinin, liderlerin tutumlarının değişmesi gerektiği bir noktaya vardığını, değişim gerçekleşmediği takdirde yaşamın devamı zorlaşacağını belirtti.

ABD’de gerçek değişimin belirtilerini görmek için beklemek gerektiğine değinen Ahmedinejad “değişim bir sözdür. pratikte nasıl köklü değişiklikler olacağını görmek lazım” dedi.

“Bu değişim, İran-ABD ilişkilerini kapsayacak mı?” şeklindeki bir soruya Ahmedinejad tamamen tüm ilişkiler başka bir şekil alacağı, o şartlarda konuşmak gerektiği yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.