AsyaHaberler

İran, İslam dünyasının ilmi onurudur

Pakistan ulusal savunma üniversitesi profesörü, İran’ın Kavoşger 3 adlı füzeyi uzaya göndermesine değinerek İran’ın uzay teknolojisinde gelişmesinin İslam dünyasının ilmi onuruna gelişmesine yardımcı olacağını belirtti.

İkbal Çima, İranlı ilim adamlarının son 30 yılda sıkı yaptırımlara rağmen ilim ve savunma alanlarında iyi gelişme kaydettikleri ve bu gelişmenin İslam ülkelerini onurlandırdığını belirtti.

Çima, batılı ülkelerin İran’ın siyasi ve ilmi bağımsızlığından öfkelendiklerini belirterek savunma sistemlerinin geliştirilmesi, santrifüj yapımı ve Kavoşger 3 ün uzaya gönderilmesinin İranlı gençlerin ilmi açıdan ne derece ilerlediğini ve dışa bağlı olmadan ülkelerinin ilim ve sanayi düzenini sağlamlaştırdıklarını gösterdiğini belirtti. Pakistan bölgesel araştırma kurumu eski başkanı, Siyonist İsrail, Amerika ve İngiltere’nin İran’ın giderek füze gücünü geliştirmesinden kaygılandıkları ve İranlı ilim adamlarının çalışmalarını engellemek istediklerini belirtti.

Bilindiği üzere İslam inkılabının 31. zafer yıl dönümü münasebetiyle dün Kavoşger 3 füzesi canlı bulunduran kapsülle birlikte başarıyla uzaya gönderildi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.