HaberlerİranOrtadoğu

İran, İslam dünyasının öncüsü ve bayraktarıdır

Kırgızistan Analiz ve Etüd Merkezi Başkan Yardımcısı Hüseyin Asveb Aliyev, İran İslam Cumhuriyetinin siyasi, iktisadi ve askeri kapasiteleri sayesinde çeşitli uluslararası arenalarda İslam dünyasının bayraktarı olduğunu vurguladı.

İran’da İslam inkılabının 31. zafer yıl dönümü dolaysıyla demeç veren Kırgız uzman Hüseyin Asveb Aliyev, İran’ın “Ne doğu, ne batı” şiarı ve politikasının dünya toplumunda büyük bir değer arz ettiğini ve Orta Asya ülkelerinin gereksinimleri ile örtüştüğünü kaydetti.

Kırgız uzman, İran İslam Cumhuriyetinin siyasi, iktisadi ve askeri kapasiteleri sayesinde pratikte çeşitli uluslararası arenalarda İslam dünyasının bayraktarlığını kendine tahsis ettiğini, İran İslam İnkılabının küresel gelişmelerdeki rolünün çok belirgin olduğunu, İslami düşüncenin bu inkılabın sayesinde Yakındoğu ve Ortadoğu’da egemen olan sosyalizm ve komünizm düşüncelerine üstünlük sağladığını ve hatta batının beşeriyetin ideal düşüncesi olduğunu iddia ettiği batı demokrasisi anlayışını geride bıraktığını vurguladı.

Aliyev, İmam Humeyni’nin inkılabçı düşüncesinin en başta tüm İslam ülkelerini sardığını ve İslam inkılabının zafere ulaşması ile birlikte dünya müslümanları için en değerli gelişme yaşandığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.