HaberlerİranOrtadoğu

İran, İslam ülkeleri meclisleri kadın milletvekilleri komitesi dönem başkanı oldu

İran İslam Cumhuriyeti İslam ülkeleri meclisleri kadın milletvekilleri komitesi dönem Başkanı seçildi.

İslami şura meclisi kadın milletvekili Lale İftihari, Tahran’da düzenlenen İslam ülkeleri meclisleri kadın milletvekilleri komitesinin üçüncü oturumunda komitenin dönem Başkanı seçildi.

Oturumda konuşan İftihari, yüce Allah kadın ve erkeği rakip değil, dost ve eş olarak belirlediğini ve böylece her birine diğerinin eksiklerini tamamlama fırsatı verdiğini, ancak tarih boyunca toplumlarda erkeklerin hakimiyeti yüzünden kadınlar onca yeteneklerine karşın sürekli sulta altında yaşadığını kaydetti.

İftihari İslam ülkeleri meclisleri üyeleri Kur’an-ı Kerim öğretilerini ilerlemelerini ve geri kalmışlıklarını ölçme kriteri olarak belirlemeleri gerektiğini ve bundan 14 asır önce İslam’ın Müslüman kadınlar için bağımsızlık ve siyasi, iktisadi, kültürel ve sosyal haklardan yararlanmaları çerçevesinde onlar için belirlediği yüce ve kerametli konumuna bakmaları gerektiğini vurguladı.

İslam ülkeleri kadınlarının dayanışması, 18 ve 19 Şubat tarihlerinde Tahran’da düzenlenmesi beklenen İslam ülkeleri meclis başkanları zirvesinin önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.