HaberlerİranOrtadoğu

İran İslami Şura Meclisi’nden flaş Kudüs kararı

İran İslami Şura Meclisi, Kudüs’ün Filistin’in ebedi başkenti olarak tanımlanmasını öngören tasarıyı flaş bir karar ile kabul etti.

İran İslami Şura Meclisi milletvekilleri meclisin bugün (çarşamba) sabahki oturumunda, Filistin halkının İslam İnkılabını destekleme yasasının genel çerçevesini tasvip ettikten sonra tasarının ayrıntılarını da kabul ederek, Kudüs’ün Filistin’in ebedi başkenti olarak ilan etti.

Filistin halkının İslami devriminin korunması yasasının birinci maddesine bir not daha eklenmesini öngören tasarı İslami Şura Meclisi’nin gündeminde yer aldı.

Meclis’te yapılan oylama sonucu, sözü geçen tasarı 198 oyla kabul edilip onaylandı. Meclis’teki oylamaya 226 milletvekili katıldı. Taslağa 198 kabul ve 1 çekimser oy verilirken ret oyu çıkmadı.

Bu tasarı uyarınca hükümet, Kudüs’ü Filistin’in ebedi başkenti olarak tanımlayacaktır.

ABD başkanı Trump dünyadan çok geniş muhalefet ve tepki görmesine rağmen 6 aralık tarihinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğini açıklamıştı.

Fakat daha sonra BM Genel kurulda 128 ülke Kudüs’e destek kararnamesine olumlu oy vererek Trump’ın bu kararına karşı çıkmışlardı. Bu kararname uyarınca BM Kudüs’ü işgal rejimi İsrail’in başkenti olarak resmiyete tanımayacak.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.