AsyaHaberler

İran, İslami Vahdet çalışmalarını sürdürüyor

Uluslararası İslami mezhepler takrip kurumu genel sekreteri Ayetullah Tashiri yaptığı açıklamada, İ.İ.C. stratejisinin mezhepler ve dinler arasında diyalog ve kültürel işbirliğine dayalı olduğunu belirtti.

Ayetullah Muhammed Ali Tashiri, Avustralyalı Müslümanların liderlerinden Şeyh İsmail ve Avustralya büyük elçisi Mayk Ayens Brown ile bugün Tahran’da yaptığı görüşmede, İ.İ.C.nin Rehber İmam Ali Hamaney’in emri üzerine kitle imha silahlarına karşı olduğunu ve nükleer silah üretimini haram bildiğini belirtti.

Ayetullah Tashiri İran’ın dünyada barış, adalet, insani değerlerin yayılması ve kendi doğal haklarının gerçekleşmesinden yana olduğunu, barışçıl nükleer teknolojiya kendi yasal hakkı bildiğini ve bu konudan vaz geçemeyeceğini ifade etti.

Görüşmede Avustralyalı Müslümanların liderlerinden Şeyh İsmail de vahdet ve kardeşliğin önemine değinerek, Tahran ziyaretinin iki ülke müslümanları arasındaki ilişkilerin güçlenmesini hedeflediğini ifade etti.

Avustralya’nın Tahran büyük elçisi Mayk Ayens Brown da, elçiliğin iki ülke ilişkilerinin güçlenmesine çalıştığını, yakın gelecekte din alimleri ve bilim uzmanları arasında karşılıklı görüşmelerin yapılmasını umut etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.