HaberlerİranOrtadoğu

İran iyi niyetini Batı’ya gösterdi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının UAEK’nun Tahran araştırma reaktör yakıtının sağlanması yönündeki öneri planına olumlu baktığına vurguladığına işaret eden Moskova Büyükelçisi Mahmud Rıza Secadi, ülkesinin uranyum takasına hazır olduğunu açıklamasının iyi niyetin göstergesi olduğunu belirtti.

Basın toplantısında konuşan Secadi “bu ayrıca, NPT üyesi olarak UAEK ile iş birliğini sürdürmesi ve Kurum’un tüm taahhütlerine bağlı kaldığını gösteriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad televizyon kanalına yaptığı açıklamada İran’ın uranyum takasına hazır olduğunu açıklayarak “bu konuda bir sorun yok ve bir anlaşma imzalayacağız buna göre de düşük orandaki uranyumu dışarı ihraç ederek dört ay aradan sonra da nükleer yakıt maddesini alacağız. Yakıtı almamamız durumunda üretimini kendimiz yapacağız” dedi.

Basın toplantısında İran’ın bölgesel politikalarını anlatan Secadi, bölgede İran’ın önemli konumuna işaret ederek bugün bölgenin birçok sorununun İran’ın katılımı olmadan çözümlenemediğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.