AsyaHaberlerİranOrtadoğuUzakdoğu

İran, Japonya ve Çin arasında İran petrol tankeri mürettebatını bulmak için komite oluşturuldu

İran sosyal refah, çalışma ve kooperatif bakanı Ali Rebii, Çin sahillerinde bir yük gemisiyle çarpışması sonucu batan ve 2’si Bangladeşli 30 İranlı 32 mürettebatın cenazelerinin bulunması için İran, Çin ve Japonya’dan üçlü bir komitenin oluşturulduğunu söyledi.

Ali Rebii, Japonya’nın Tahran büyükelçisi هیرویاسو کوبایاشی Hiroyasu Kobayashi ile görüşmesinde, ‘sözkonusu komite, kaybolan mürettebatın hızlı bir şekilde bulunması için oluşturuldu’ dedi.

İranlı bakan, mürettebatı arama çalışmalarının aksamadan sürdüğünü belirterek bir an önce onlarla ilgili ailelerine en kısa zamanda iyi bir haber vermeyi ümit etti.

Çin’de geçen cumartesi akşamı İran’a ait bir petrol tankeri ile bir kargo gemisinin çarpışması sonucu 32 kişi kayboldu. 136 bin ton İran petrolü taşıyan Panama bandıralı The Sanchi tankeri çarpışmanın etkisiyle yandı.

Çin Ulaştırma Bakanlığı, tankerdeki 30 İranlı ve iki Bangladeşlinin kaybolduğunu, kargo gemisindeki 21 kişinin ise kurtarıldığını açıklamıştı.

Şangay’ın 160 deniz mili (296 kilometre) açığında gerçekleşen çarpışmanın ardından bölgede kurtarma çalışmalarına katılması için sekiz gemi gönderildi.

Çin Devlet Televizyonu CGTN kazanın görüntülerini yayınladı. Geminin seyahat verilerini yayınlayan Reuters’a göre tanker İran’ın Hark Adası’ndan Güney Kore’nin Daesan kentine gidiyordu.

Gemideki petrolün değeri ise 60 milyon dolar (yaklaşık 222 milyon TL) olarak tahmin ediliyor.

Çin Ulaştırma Bakanlığı’na göre mürettebatının tamamı kurtulan Hong Kong bandıralı CF Crystal kargo gemisi ise ABD’den Çin’e tahıl taşıyordu

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.