BilimselHaberler

İran jet motorlarının özel benzinini üretecek

İran’ın acil benzin üretme projesi sorumlusu Feriborz Penahi, Jet motorların yakıtını üretme projesini ele aldıklarını belirtti.

Son günlerde İran’a uygulanan illegal yaptırımlardan nemalanmaya çalışan bazı uluslararası benzin firmalarının bu tutumuna tepki gösteren petrol bakanlığı acil benzin üretme projesini gündemine aldı.

Acil benzin üretme projesi, petro kimya maddelerden benzin üretmeyi ve böylece dahili ihtiyacı karşılamayı hedefliyor.

Projenin sorumlusu Penahi, projenin İran’ın üç büyük petro-kimya tesislerinde başladığını ve günde 15 milyon litreye kadar benzin üretildiğini kaydetti.

Penahi yakında Jet motorları için gerekli olan benzini de dünya piyasalarındaki fiyatının yedide biri kadar maliyetle üretmeyi gündemlerine aldıklarını, böylece Ortadoğu, Asya ve hatta Avrupa’da tüm Jet motorlarının yakıtını karşılayabileceklerini vurguladı.

ABD’nin yaptırımları olmazsa, bu tür projeleri çok daha ileriki yıllarda ele almayı düşündüklerini hatırlatan mühendis Penahi “Hak şerleri hayreyler diyen büyüklerimiz pek güzel söylemişler, ABD istemeyerek bizim için hayırlara vesile oldu ve şimdi bu sahalara da bizzat girerek kendi ihtiyaçlarımızı bizzat kendimiz gidermeye başladık” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.