HaberlerİranOrtadoğu

İran, Kanada’dan CIA ajanı açıklaması istedi

İran, Kanada’nın Tahran’daki eski Büyükelçisi Ken Taylor’ın, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) için çalıştığı iddiası üzerine bu ülkeden açıklama istedi.

Tahran’daki Kanada maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağrılarak konuya itiraz notunun kendisine iletildiği duyruldu.

İtiraz notunda, ‘Kanada Büyükelçisinin eylemi, Viyana sözleşmesinin uluslararası diplomatik kuralları düzenleyen maddelerine aykırıdır. Kanada, bu konuda İran’a açık cevap vermelidir’ ifadelerine yer verildi.

Oshawa’daki Trent Üniversitesi tarih Profesörü Robert Wright’ın, 23 Ocakta satışa sunulan “Our Man in Tehran” isimli kitabında Büyükelçi Taylor’ın CIA’nın fiili ‘istasyon şefi’ olduğu ileri sürülmüştü.

Kitapta Taylor, İran hakkında elde ettiği bilgileri dönemin Kanada Başbakanı Joe Clark’a ilettiği ve onun da bu bilgileri ABD’nin eski Başkanı Jimmy Carter ile paylaştığı ifadeleri yer alıyor.

İran’da 1977-1980 döneminde görev yapan Taylor’ın bu süre boyunca ABD’nin İran’daki silahlı silahsız birçok operasyonunu ya bizzat yönettiği ya da organize ettiği iddia ediliyor.

“Globe and Mail” gazetesine konuşan eski Büyükelçi Taylor, kitapta yer alan bilgileri ve hakkındaki iddiaları yalanlamamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.