HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

İran, Karabağ münakaşasının çözümü için hazırdır

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon üyesi Kazım Celali, İran’ın Karabağ münakaşasının halledilmesi için her türlü işbirliği ve yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Bakü’de düzenlenen 30. Parlamentolar arası Birliği Yürütme Komitesi oturumu kulisinde konuşan Celali, İran’ın da, başta BM olmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam ülkeleri Parlamentolar arası birliği teşkilatı gibi bütün kuruluşlarla aynı paralelde hareket ederek Azerbaycan Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne destek verdiğini belirterek, bundan sonra da İran’ın aynı siyasetini sürdüreceğini açıkladı.

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon üyesi Kazım Celali, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Karabağ münakaşası konusunda daha fazla rol oynayabileceğini de belirterek, birlik oturumuna katılan bütün üye ülkelerin başta Karabağ münakaşası olmak üzere İslam dünyası ve müslümanların haklarını savunmak için daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

Kazım Celali, Tahran’ın Karabağ münakaşasının siyasi yollardan halledilmesi taraftarı olduğunu belirterek, bu sorunun bölge ülkeleri ve yakın komşular tarafından halledilmesi zarurtini savunduklarını söyledi.

İranlı yetkili, İran’da bazı Azeri aktivistlerin tutuklandığı yolundaki söylentilere de temasla, İran’da kimsenin sebepsiz yere tutuklanmadığını, hem Azerbaycan cumhuriyetinde hem de İran İslam Cumhuriyeti’nde ülkenin milli çıkarları aleyhinde faaliyet yapanlara karşı gerekli yasal işlemlerin yapıldığını hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.