HaberlerİranOrtadoğu

İran Karabağ münakaşasının çözümüne katkıya hazır

İran’ın Bakü Büyükelçisi, Tahran’ın Karabağ münkaşasının çözümü için Ermenistan ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

İran’ın Bakü Büyükelçisi Muhsin Pakayin, ANC tv kanalında katıldığı bir programda, İran İslam Cumhuriyeti’nin Karabağ münakaşasına ilişkin politikasının değişmediğini, Tahran’ın bu münakaşanın ülkelerin toprak bütünlüğü çerçevesinde, adil biçimde ve uluslararası kararnameler uyarınca çözüme kavuşması gerektiğine inandığını belirtti.

İran’ın Bakü Büyükelçisi ayrıca, Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmazlığa işaretle, her iki ülkenin İran’ın komşusu olduğunu, Tahran’ın hem Moskova ve hem Ankara ile stratejik ve iyi ilişkilere sahip olduğunu belirtti.

Pakayin, İran’ın Türkiye ile terörizmle nasıl mücadele edilmesine ilişkin müzakere yapmakta ve iki tarafın görüşlerini birbirine yakınlaştırmaya çalışmakta olduğunu sözlerine ekledi.

İran’ın Bakü Büyükelçisi ayrıca, İran, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Kafkas ülkeleri dahil bölge için terörizmin tehdit sayıldığını hatırlatarak Rusya’nın terörizmle mücadelesini, desteklenmesi gereken değerli bir girişim olarak niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.