HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

İran, Karabağ’da barış istiyor

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, Tahran-Bakü arasında dostane ilişkilerin gelişmesinden memnuniyetini dile getirdi.

Tahran’da Azerbaycan cumhuriyeti meclis başkanı Oktay Esedof ile görüşmesinde bu açıklamayı yapan Laricani, İran’ın stratejisinin komşu ve dost ülkelerle ilişkileri her alanda geliştirmeye dayalı olduğunu zira iki ülkenin dini, kültürel ve tarihi sayısız ortaklıklarının bulunduğunu söyledi.

Karabağ buhranına da temas eden Laricani, bölgede barış ve güvenliğinin gelişmesinin İran’ın stratejisi olduğunu belirterek, bu konuda ve İran’ın Karabağ’da barışın sağlanması için her türlü yardım ve işbirliğine hazır olduğunu dile getirdi.

Azerbaycan Meclis başkanı Oktay Esedof da, sözkonusu görüşmede, İran’ı büyük bir ülke ve İran milletini, medeniyet sahibi bir millet olarak nitelerken, iki ülke arasında ilişkilerin her alanda gelişmesinin Tahran ve Bakü arasında ilişkilerin güçlenmesini de beraberinde getireceğini söyledi.

Karabağ buhranının temelinde güçlü ve zorba devletlerinin rolünün bulunduğunu söyleyen Esedof, Azerbaycan cumhuriyetinin, Karabağ meselesinin toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin korunması ilkelerince halledilmesinden yana olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.