HaberlerİranOrtadoğu

İran kargaşalarının esas adamı deşifre edildi

Tahran’da vuku bulan son kargaşa olayları bağlamında gözaltına alınanlardan birinin, Londra’nın bu olaylara yönelik yasa dışı müdahalesini ispatlayan “esas adam” olduğu anlaşıldı.

Tahran’ın kargaşa olaylarında rolleri olanlar konusunda yaptığı araştırma-incelemelere göre, İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği’nde Siyasi-Güvenlik Bölümü Sorumlusu olarak çalışan 1965 doğumlu “Hüseyin Ressam”ın, İran’ın siyasi merkezlerinden biriyle bağlantısı olması dolaysıyla son 10 yılda, İngiltere’nin bugünkü Tahran Büyükelçisi Simon Goss ile bu Büyükelçiliğin 3. Sekreteri(Son günlerde yurt dışı edildi) dâhil, İran’da bulunan İngiliz Büyükelçi ve diplomatlara “kılavuzluk” ettiği anlaşıldı.

Ressam, İran’ın nükleer dosyası konusunda da, İran’ın durumuyla ilgili garezli bilgileri İngiliz diplomatlara sunarak, İran karşıtı tavırları resmen körüklemiş ve ayrıca, İngiltere’nin Dönem Büyükelçileri ve hükümet karşıtı bazı unsurlarla da tek yönlü bağlantı kanalları kurarak, İngiliz diplomatların İran’a karşı sert tavır takınmalarının doğru olduğu havasını yaratmıştır.

Hüseyin Ressam ayrıca, bir dönem İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi Masasında Genel Müdürü olarak görev yapan ve İngiltere Kraliçesi tarafından da fahri “Sör” unvanını kazanmış olan “John Sawres”e de, İran’ın iç durumuyla ilgili bilgiler sunmuştur.

Tahran’da vuku bulan son kargaşa olaylarında BBC’nin Tahran muhabiri başta olmak üzere, İran’da bulunan batılı muhabirleri de yönlendiren Ressam, halkı kışkırtmaya çalışırken nihayet, kendini tutamayıp, geçtiğimiz 28 Haziran Pazar günü Tahran’da meydana gelen anarşi olaylarına direkt katılır ve böylece bu acemi girişimiyle deşifre olur. Onun bu kargaşa olaylarında esas rol oynadığı, bu olaylar bağlamında gözaltına alınan diğer tutuklular tarafından da teyit edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.