HaberlerİranOrtadoğu

İran kendi Füze Kalkanı Projesi’ni geliştiriyor

İran Hatem-ul Enbiya Hava Üssü Koordinatör Yardımcısı, balistik füzeleri tehdidine karşı kullanılacak bir füze kalkanı tasarımı için program hazırlanmakta olduğunu bildirirken “İşin kolay olmadığını biliyoruz ama ona ilgisiz de olamayız” dedi.

8 yıllık kutsal savunma döneminde böyle bir günde gerçekleştirilen “Velfecr Harekâtı”nın yıl dönümü münasebetiyle ve bu harekâtta bulunan Komutanlardan biri olarak Hatem-ul Enbiya Hava Savunma üssü Koordinatör Yardımcısı General Muhammed Hasan Mensuriyan, Hatem-ul Enbiya Hava Savunma Üssünün en son girişimleri hakkında bazı bilgiler verdi.

General Mensuriyan böyle bir hava üssünün bulunması için birçok nedenin bulunduğunu belirterek “En önemli neden de şu ki, günümüzde savaşlarda bir tarafın hava üstünlüğü olması onun galibiyeti için belirleyici bir faktör olarak görülüyor. Düşmanlarımız bu meseleyi kendi doktrinlerinde tutuyorlar” ifadesini kullandı.

General Mensuriyan açıklamalarının devamında İran’ın nükleer merkezlerinin korunmaları için özel tedbirlerin alındığını bildirerek “Düşman bu hassas bölgelere ulaşmadan onu etkisiz hale getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Hatem-ul Enbiya Hava Üssü Koordinatör Yardımcısı General Mensuriyan daha sonra genelde “füze kalkanı” denen sistemlerin İran’da tasarlanması konusuyla ilgili olarak “Biz, düşmanın kabiliyetlerini dikkate alarak balistik füze tehditlerine karşı tedbir olarak da bir takım plan ve programları başlatmış durumundayız. Tabi böyle bir sistemin tasarımının çok zor olduğunun farkındayız, ama bu mesele karşısında ilgisiz de kalamayız” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.