HaberlerİranOrtadoğu

İran kendi yakıtını kendi üretebilir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’ın öneri paket çerçevesinde sunduğu önerilerin kabul edilmemesi halinde, Tahran araştırma reaktörü için gerekli %20 zenginleştirilmiş uranyumun İran’da üretilebileceğini söyledi.

İngiltere Kanal 4’e demeç veren Ahmedinejad, İran’ın Amerika’nın zorbalığa dayalı siyasetlerine asla boyun eğmeyeceğini belirterek, “Batılı ve güçlü ülkeler İran’ın önerisini kabul etmezlerse İran kendi yakıtını kendi üretir” dedi.

Ahmedinejad’ın başkent Tahran”ın güneyinde yeralan Fordu uranyum zenginleştirme tesislerinde henüz çalışmaların başlamasından kanuni sürenin 6 ay olmasına rağmen, bir yıl önce İran’ın bu merkezle ilgili bilgileri NPT ilkelerinden 1 yıl önce uluslar arası atom enerjisi kurumuna bildirdiğini belirterek, UAEK’ndan kendilerinin de işbirliği beklediğini söyledi.

UAEK’nun eski genel müdürü Beradei’nin İran ve ajans arasında işbirliğinin son bulduğuna dair açıklamasıyla ilgili bir soruya cevap veren Ahmedinejad, İran’ın faaliyetlerinin tamamının barışçı olduğunu ve bununla ilgili ajansta yeterince belge ve delil olduğunu kaydederek, İran”ın nükleer konuda bir kaygısının bulunmadığını bildirdi.

Ahmedinejad, İran’ın barışçı nükleer çalışmalarına karşı çıkan Amerika ve benzeri ülkeleri de eleştirerek, bu gibi ülkelerden önce ellerindeki nükleer silahları imha etmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.