HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran Kerkük’teki saldırıyı kınadı

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, koalisyon güçlerinin Irak’ın Kerkük kentinde matem düzenlenen yere hava saldırısı düzenlemelerini kınadı.

Tesnim haber ajansına göre, onlarca kişinin şehit olduğu ve yaralandığı saldırının kuşkulu olduğunu belirten Kasımi, bu saldırının her açıdan boyutunun ele alınması ve faillerinin belirlenerek cezalandırılmasını istedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Irak halkı ve devletine de sözkonusu saldırıda hayatını kaybedenlerden dolayı taziyelerini bildirirken, sözkonusu kalleş saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla dert ortaklığı içinde olduğunu bildirdi.

Irak’ın mazlum ve matem içindeki halkına yönelik bu cani saldırının hiç bir bahane ve özrünün kabul edilemez olduğunu belirten Kasımi, yeterince sıkıntı çeken mazlum Irak halkının bir taraftan teröristlerin saldırısına uğraması ve diğer taraftan da teröristlerle mücadele bahanesiyle Irak’ta bulunan yabancı güçlerin saldırılarına maruz kalmasının asla kabul edilemez olduğunu söyledi.

Dün Irak’ta IŞİD ile mücadele koalisyonuna bağlı güçler Kerkük’ün güneyinde yer alan Dakuk bölgesinde bir camiye saldırı düzenlerken sözkonusu saldırıda içlerinde bir kaç kadın ve çocuk olmak üzere 20 kişi ölürken bazıları ağır en az 45 kişi de yaralandı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Haziran 2021 (6) içerik yüklenmiştir.