HaberlerİranOrtadoğu

İran kıyamı emperyalist sistemi alt üst etti

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, uluslararası sömürü sisteminin, dünyayı sultasında tutmak için en az 300 yıllık bir program yaptığını ama İran halkının 30 yıl öncelerde Batılıların İran’daki işbirlikçisi şahlık rejimini devirmesiyle onların oyunlarını bozduğunu söyledi.

İran’ın Kiş adasında halkın sorularına cevap veren Ahmedinejad, düşmanların niçin İran’a bu kadar öfkeli olduklarına dair bir soruya verdiği cevapta, “Zira, İran milleti, kültürel, iktisadi, siyasi ve medeniyet açısından dünyayı etkilemektedir. İran halkının diktatör rejimi alaşağı etmesi de dünyada büyük gelişmelere vesile olmuştur.

Onların kaygıları, çıkarlarının tehlikeye girmesindendir” diye cevap verdi.

İran’ın dünya meselelerinde çok etkili bir ülke olduğunu belirten Ahmedinejad, İran’ın zorba güçlere boyun eğmediğini ve kararlı, ilkeli siyasetleriyle dünya genelinde çok ağır sorumluluk duygusu içinde hareket ettiğini ve bu durumun da düşmanların rahatsızlığına neden olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, İran’ın başta enerji olmak üzere her açından büyük servetlere ve potansiyele sahip olduğunu belirterek, bilim ve teknoloji alanında kaydettiği ilerlemeleri bundan sonra da daha hızlı bir şekilde sürdüreceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.