AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Kızılay’ı Pakistan’a yardımlarını sürdürüyor

İran Kızılay Kurumu genel müdürü Ebulhasan Fakih, İran’ın Pakistan’da selzedelere yardımlarının 2 bin tona çıkacağını söyledi.

Rehber İmam Ali Hamaney’in emirleri doğrultusunda Pakistan’a insani yardımı maksimum düzeyine çıkaracaklarını söyleyen Fakih, Kızılay Kurumu’ndan çok sayıda elemanın Pakistan’da yardımları dağıtmak ve mülteci kampları oluşturmak için hazır bulunduklarını belirterek, İran İslam Cumhuriyeti’nin, Pakistan’ı içinde bulunduğu kötü koşullardan kurtarmanın öncelikli siyaseti olduğunu söyledi.

Rehber İmam Ali Hamaney, Ramazan bayramı namazı hutbelerinde, başta İran milleti ve devleti olmak üzere, İslam ülkelerinden, uluslar arası kuruluşlardan, dünya halklarından, selden dolayı aç ve açıkta kalan milyonlarca Pakistanlının içinde bunduğu ortamdan kurtulmaları için yardım çağrısında bulunmuştu.

Pakistan’da 1 ay önce başlayan sel felaketinde bu zamana kadar en az 1700 insan hayatını kaybederken 20 milyon insan da evinden barkından olmuştur. Suların çekildiği bölgelerde ise geriye çamur yığınlarının kalması sorunun aylar hatta yıllarca devam edeceğinin işareti olarak yorumlanıyor.

Bu arada insan haklarından dem vuran Batılı ülkelerin Pakistan’da yaşanan sel felaketi karşısında sessiz ve hatta duyarsız kalmaları ise Batılı ülkelerin İslam ülkeleri ve Müslümanlara karşı bakış açılarını net bir şekilde bir daha ortaya koydu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.