HaberlerİranOrtadoğu

İran komşuları ile güvenlik işbirliği geliştirmeye hazır

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili, bölge ülkelerinin güvenliğinin birbirine bağlı olduğunu vurgulayarak Tahran’ın komşu ülkelerle bölge güvenliğinin sağlanması konusunda iş birliğini geliştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Bahreyn Meclis Başkanı ile görüşen Celili, İran’ın nükleer faaliyetler konusundaki tutumunun “barışçıl nükleer enerji herkese ve nükleer silah hiç kimseye” şeklinde olduğunu vurgulayarak “NPT anlaşmasının imzalanmasından 40 yıl geçmesine rağmen hala altıncı bendi yani nükleer silahlara sahip güçlerin silahsızlanmaları uygulanmadı. İran, tüm ülkeler ve özellikle komşularının nükleer silahsızlanma konusundaki iş birliğini sıcak karşılıyor” dedi.

Görüşmede Bahreyn Meclis Başkanı da ülkesinin İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerini savunmadaki tutumunun açık ve net olduğunu vurgulayarak iki ülkenin bu konudaki iş birliğinin geliştirilmesini istedi.

Dünya ve bölgede petrol ve doğal gaz kaynaklarının bitmek üzere olduğunu vurgulayan Meclis Başkanı “bu yüzden tüm ülkeler er veya geç ciddi şekilde enerji ve özellikle nükleer enerjiyi sağlamak için bir girişimde bulunmalı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (76) içerik yüklenmiştir.