HaberlerİranOrtadoğu

İran Konsolosluğu’na saldırı; iki millete yönelik komplo

İran’ın Irak Büyükelçisi Yardımcısı Musa Alizade Tebatebai, Basra kentinde yaşanan son olaylar bazı çevrelerin suiistifatesi ve son yarım asır boyunca İran ve Irak milletlerinin arasını açma yönündeki kumpasın çerçevesinde yaşanan bir olay olduğunu açıkladı.

Cumartesi günü konu hakkında bir TV programında konuşan Tebatebai, İran’ın Basra Konsolosluğu’na saldırıyı bazı fırsatçıların bir hareketi olduğunu belirterek, ecnebi casusluk servisleri sanal ortamda bir takım spekülasyonları ortaya atarak İran ve Irak milletleri arasında ihtilaf yaratma gayretinde olduklarını belirtti.

Büyükelçi Yardımcısı Tebatebai, Basra’da İran Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıda en çok zarar gören taraf Irak halkı olduğunu, zira İran’a seyahat için vize almak üzere pasaportlarını konsolosluğa teslim eden hastaların ve turistlerin pasaportları bu olayda yandığını kaydetti.

İran’ın Suriye’deki eski Büyükelçilerinden Muhammed Rıza Rauf Şeybani de aynı programda yaptığı açıklamada, bazı çevrelerin İran ve Irak milletleri arasında ihtilaf yapma kumpası açıkça ortada bulunmasına karşın Basra ve Irak’ta mevcut gerçekleri de kolay kolay gözardı etmemek gerektiğini vurguladı.

Ortadoğu meseleleri uzmanı Sadullah Zarei de Basra’da yaşanan son olayların aslında sosyal meseleler ve geçim sıkıntısından kaynaklandığını, ancak Basra isyanında tutuklanan bazı isyancıların da bu eylemleri Suud rejimi düzenlediğini ve kışkırtma yaptığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.