HaberlerİranOrtadoğu

İran konumunu adil diplomasisine borçludur

İran dış işleri bakanı İran’ın dünya ve bölgedeki üstün konumunu adalet yanlısı aktif diplomasisine borçlu olduğunu söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti dış işleri bakanlığının basın dairesinin bildirdiğine göre Menuçehr Mutteki, İran İslam cumhuriyeti temsilciliklerindeki yetkililer ve elçilerinin genel toplantısında yaptığı konuşmada dünya diplomasi sahnesindeki gelişmelere değinerek İran dış işleri bakanlığının olaylar ve siyasi gelişmeleri İslami İran hükümetinin tutumları çerçevesinde tanıyıp değerlendirmedeki ağır sorumluluklarını açıkladı.

Mutteki İran, Lübnan ve Afganistan ‘da son aylarda yapılan seçimler ile önümüzdeki günlerde Irakta yapılacak seçime değinerek bölge siyasi sahnesinde bu dört seçimin önemli olduğunu belirterek İran’ın Irak seçimleriyle ilgili görüşlerini açıkladı.

İran’ın yurt dışındaki temsilcilikleri yetkilileri ve elçilerinin genel toplantısı “Dünya yönetiminde değişim, Adalet ekseni diplomasi” sloganıyla dün Rehber Seyyid Ali Hamaney’in konuşmasıyla Tahran’da başlayarak yüce İslam peygamberinin veladet yıl dönümü olan perşembeye kadar sürecek.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.