HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran krizlerin çözümü için Bağdat ve Erbil’e yardımda bulunuyor

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı Irak koordine merkezi başkanı, İran’ın, Irak merkez yönetimle Kürdistan sorunlarının çözümü için tüm alanlarda yardımda bulunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Irak Kürtlerinin, merkezi Bağdat yönetimi ile olan anlaşmazlıklarının çözümünde İran’ın aracı olmasını istediklerini belirten İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı Irak koordine merkezi başkanı Nasır Ken’ani, İran’ın Irak’ın güçlenmesi yönünde Bağdat ve Erbil’in sorunlarını gidermeye gayret göstereceğini bildirdi.

İran dışişleri bakanı konsolosluk, meclis işleri yardımcısı Hasan Kaşkai ile birlikte Erbil’e giden İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı Irak koordine merkezi başkanı Ken’ani, Irak hükümetinin güvenlik, siyasi ve ekonomik açıdan özel bir konumda bulunduğunu ve bu sorunu ancak birlik ve dayanışmayla aşabileceğini bildirdi.

Irak Kürdistan bölgesi ile İran arasında çok güzel bir işbirliğinin de bulunduğunu hatırlatan İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı Irak koordine merkezi başkanı, güvenlik kaygılarının giderilmesi ve istikrarın sağlanması açısından tarafların ciddi bir irade sergilediklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.