AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Kültür Bakanı: Tahran ve Bakü ilişkilerinde yeni dönem başlamıştır

İran İslami Kültür ve İrşad Bakanı Seyyid Abbas Salihi, Tahran ve Bakü münasebetlerinin geçtiğimiz senelerde hiç görülmemiş şekilde geliştiğine işaretle, ikili ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini kaydetti.

Bugün Bakü’da Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ebul-Fazl Karayev ile görüşen İran İslami Kültür ve İrşad Bakanı, iki ülkenin kültürel alanındaki bol imkanlarına işaretle, sağlam siyasi ilişkilerin yanısıra, ortak tarihi ve kültürel bağların iki millet arasında özdeşlik duygusuna yol açtığını kaydetti.

Salihi, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in dün yaptığı görüşmede Azerbaycan’ı İranlılar’ın vatanı olarak nitelediğine işaretle, bu bakışın iki ülke ilişkilerinde yeni bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

Kültür Bakanı ayrıca, Tebriz’in İslam dünyasının turizm başkenti ve Nahcıvan’ın da İslam dünyasının kültür başkenti olarak seçilmesine işaretle, bu iki önemli olayın kültürel münasebetlerin gelişmesi için özel bir fırsat sayıldığını ifade etti.

Görüşmede Azerbaycan Kültür Bakanı da, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin İran’da Kültür Merkezi kurma zamanının geldiğine işaretle, Tahran ile Bakü’nün iyi ilişkilerinin her daim iki ülkenin düşmanlarını rahatsız ettiğini kaydetti.

Bu arada, Azerbaycan Cumhuriyeti’nda düzenlenecek “İran Kültür Haftası” etkinliklerinin açılış merasimine katılmak üzere başkent Bakü’ye giden İran İslami İrşad ve Kültür Bakanı Salihi, çekimleri bu kentin tarihi semtinde başlayan İran-Azerbaycan Cum. ortak yapımı “Yüksek Voltaj” filminin setini ziyaret etti.

Kültür Bakanı Salihi’ye eşlik eden Farabi Sinema Vakfı Genel Müdürü Alirıza Tabeş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Sinema sektörü İran ve Azerbaycan’nın kültürel ve kültürel bağları arasında bir köprüdür” dedi

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.